Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


A VISSZATÉRŐ HÚGYÚTI FERTŐZÉSEK KEZELÉSE FÜRDŐKKEL

EGY KIS ANATÓMIA

A húgycső (urethra) nyálkahártyával bélelt cső, mely a vizelet elvezetését szolgálja a húgyhólyagból a külvilágba. Férfiaknál kb. 18-20 cm hosszú, a nőknél ennél rövidebb, kb. 4-5 cm. Nőknél a hólyag alsó részén kezdődik, majd a gát képleteit átfúrva, a hüvely elülső falára feküdve halad, és a hüvely ún. előcsarnokába nyílik. A női húgycsőbe - anatómiai helyzete okán a végbélből és a hüvelyből könnyen bejuthatnak a baktériumok. Ez a magyarázata, hogy a visszatérő húgyúti panasz jellemzően női probléma.

 

A húgycső betegségei

A húgycsőgyulladások önállóan többnyire csak a disztális húgycsőszakaszban jelentkeznek. Oka valamilyen bakteriális, vírusos, vagy gombás fertőzés, de mechanikus ártalom (katéterezés, hólyagtükrözés, endoszkópos beavatkozás) kapcsán is kialakulhat A kórkép anyagcserezavar, mérgezés, ételallergia talaján is felléphet Tünetei: a húgycső gyulladása miatt a nyálkahártya nagy mennyiségű váladékot termel és ürít (lehet vízszerű, fehér színű vagy sűrű, gennyes), jellegzetes a vizeléskor jelentkező fájdalom (égető érzés) és a gyakoribb vizelési inger.

 

Húgyhólyag

Összegyűjti a vese termelte vizeletet Tojásdad alakú szerv, nőknél a méh és a medencecsont között, a kismedencében helyezkedik el, úgy, hogy felülről és hátulról a hashártya borítja. Telt állapotban a medencéből a hasüregbe emelkedik. Három nyílás található rajta, mindhárom az alsó felszínén. Közülük kettő a jobb és a bal húgyvezeték (húgyvezér, uréter) nyílása, melyeken keresztül a vese termelte vizelet a húgyhólyagba ürül, egy pedig a húgycső kezdete, melyen át a külvilág felé távozik. Vizelési inger akkor keletkezik, ha a hólyag fala a telítődés miatt megfeszül. A húgycső nyílása körüli záróizomzat egészséges állapotban csak a vizelés alkalmával nyílik meg. Ezzel párhuzamosan a húgyhólyag izmos fala összehúzódik, és a húgycsövön keresztül kinyomja magából a vizeletet A záróizmok tónusát a vegetatív idegrendszer szabályozza, de a harántcsíkolt izomból álló záróizom akaratlagosan is nyitható és zárható.

 

A húgyhólyag betegségei

A húgyhólyaggyulladás (hólyaghurut) a hólyag nyálkahártyájának gyulladását jelenti, amely a leggyakrabban előforduló húgyúti fertőzés. Okai: az idült hólyaggyulladásnak sok oka lehet, úgymint a nem kielégítő higiénia, a túlzott higiénia, a szexuális élet és pesszárium vagy spermicid zselék használata, maga a női anatómia. Probléma, ha a hólyag nem tud teljesen kiürülni - vizeletpangás lép fel. Baktériumok, vírusok, gombák juthatnak a húgycsövön át a hólyagba, és a nyálkahártya gyulladását okozzák. Tünetei: fájdalmas, gyakori, kis mennyiségű vizeletürítés, hólyagtáji és alhasi fájdalom, később láz, deréktáji fájdalom és a vizeletben vörös- és fehérvértest jelenik meg.

A húgycső és a húgyhólyag betegsége az inkontinencia. A vizelettartási zavar akkor fordul elő, ha a hólyagban uralkodó nyomás meghaladja a húgycső ellenállását. Egyik típusa, amikor „parancsoló vizelési inger" lép fel: ennek okai gyulladások, idegbántalmak, daganatok, a hólyagra ható kémiai anyagok. Létezik még "stressz-" és ,,totális!' inkontinencia, de ezek nem bakteriális eredetűek.

 

Vese

A vese hosszirányú metszete azt mutatja, hogy a teljes veseállomány (parenchyma) szegélyként vesz körül egy nagy üreget, a vesemedencét (pelvis renalis), amely lejjebb összeszűkülve a húgyhólyagba és a húgycsőbe is vezető urétert hozza létre.

A vese érgomolyai (glomerulusok) a kiválasztó szervek olyan szűrőjeként működnek, amelyek 24 óra alatt kb. 500 liter vér ultrafiltrátumát képesek létrehozni, visszatartva a nagyobb molekulákat, és átengedve a vizet, sókat, glukózt stb. Az emberi szervezet 24 óra alatt átlagosan 1,5 liter vizeletet választ el. A vizelet bonyolult- a szervezet állapotáról és a táplálkozástól függő- vegyi összetételű folyadék. Normális esetben világos vagy élénksárga színű.

 

Összefoglalás

Csak akkor döbbenünk rá, amikor fájó, szúró, égő érzések jelentkeznek egymás után, és nehezen tudunk tőlük megszabadulni, hogy milyen jó volt, mikor egészségesnek éreztük magunkat, nem fájt, nem égetett sehol, nem győtört gyakran az állandó vizelési inger, és nyugodtan át tudtuk aludni az éjszakáinkat is. Vajon miért betegszenek meg gyakrabban a nők ebben a betegségben? Miért kellene jobban vigyázniuk magukra, mire kellene kellőképpen odafigyelniük, hogy ezeket a fájdalmakat elkerülhessék?

 

A vese betegségei

A vesemedence-gyulladás (pyelonephiritis) baktériumok okozta betegség. Okozói a hólyagból a húgyutakon keresztül jutnak a vesemedencébe, de előfordulhat, hogy más gócokból, pl. a :mandulából vagy epehólyagból, vakbélből származnak, ahonnan a vérárammal jutnak tovább. A vizeletpangás is elősegítheti a vesemedence-gyulladást, ahogy húgyúti fejlődési rendelleneségek, az uréterek szűkülete vagy bármilyen más elfolyási akadály (vérömleny, terhes méh, daganat által történő összenyomás stb.) vagy a hólyag bénulása is. A diabétesz, vagy a köszvény is növelheti a gyulladás kialakulását. Tünetei: hirtelen láz (gyakran hidegrázással, lágyéktáji, a nemi szervek ig sugárzó fájdalom, szomjúságérzet, levertség, esetleg hányinger, hányás, fájdalmas vizelés. Krónikus esetben rossz közérzet, étvágytalanság, fejfájás, láz, fokozott vizelet kiválasztás, magas vérnyomás, vérszegénység és sápadtság és előfordulhat, továbbá a vizelettel baktérium és fehérje ürül.

A vesének más betegségei is lehetnek, mint például a vesehomok, vesekő és a fenacetin-vese. Mi is ez? A fenacetin anilinalapú, láz és fájdalomcsillapító hatású gyógyszer. Valamennyi anilinszármazék, így a fenacetin is erős veseméreg: tartós szedése súlyos veseelváltozást okoz. A fenacetin-vese (phenacetin nephritis) nem fertőzéses eredetű, krónikus vesegyulladás. A vesék kötőszöveti állománya a gyulladás során zsugoródik, a szerv láthatóan sorvad. A folyamat előrehaladtával a vesék kiválasztó funkciója romlik, működésük leáll. A fenacetin kiváló fájdalom és lázcsillapító. Kodeinnel vagy etilmorfinnal kombinálva súlyos fájdalom esetén is hatékony, ezért fejfájás, fogfájás, menstruációs görcsök, izom- és idegfájdalmak esetén előszeretettel alkalmazzák. Az ötvenes években fedezték fel, hogy a fenacetintartalmú fájdalomcsillapítók tartós szedése súlyos vesekárosodást okoz. (Ezért már sok helyütt betiltották, vagy rendelését korlátozták.)

Összefoglalásként: milyen tünetekről ismerhető fel tehát a húgyúti betegség. Átlátszó vizelet, fehér üledékkel (foszfáthiány); bőséges vizelet inkább éjjel, mint nappal, amely olyan, mint a víz; kevés sötét vizelet, nehezen lefolyó, akadó, csepegő vizelet: pirosas színű, véres vizelet; vizelet, melynek sok üledéke van: gennyes vizelet; sok fehérjét tartalmazó vizelet; fájdalmas vizelés: alhasi, deréktáji fájdalom; láz. Kísérő tünetek lehetnek: duzzadt, püffedt szemhéjak; fejfájás; állandó szomjúságérzet; magas vérnyomás; légszomj; fáradt szív; izzadás; hányinger.

A húgyúti betegségeknél a gyulladás eredetének tisztázására a "három próbát" alkalmazzák. A beteg vizeletét három pohárba üríti. Ha a genny az első pohárban van jelen, a gyulladás a húgycsőben (urethra) van, ha a második pohárból is kimutatható, akkor hólyageredetű a probléma, míg vesegyulladás esetén mindhárom pohárban azonos mértékben megtalálható.

Végezetül: milyen okai lehetnek a húgyúti betegségnek? Egészségtelen táplálékok, nehéz, zsíros ételek, túlzott sófogyasztás, erős fűszerek, alkohol; cigaretta; túlzott cukor- és finomított élelmiszer-fogyasztás; A-vitamin-hiány; arthritis és diabéteszbetegségek; fertőzések; ülő életmód; krónikus székrekedés; időjáráshoz nem alkalmazkodó öltözködés; stressz. Ezek mind előidézhetik, ill. hozzásegíthetnek bennünket, hogy bármilyen fertőzés, vírus megtelepedjen vagy túlszaporodjon a testben.

Ha már érezzük a betegség jeleit, a következő táplálkozási tanácsokat szívleljük meg:

 

·        Igyekezzünk nagyon lecsökkenteni a sót tartalmazó ételek fogyasztását! Vigyázat: sok étel tartalmaz rejtett sót, így például a sajtok, a konzerv és a félkész ételek!

·       Teljesen kerüljük az erős fűszereket!

·       Reggelire növényi tejeket (dió, mandula stb.), gyümölcsöt és teljes kiőrlésű búzából készült kenyeret együnk

 

·     Ebédig legalább 3 pohár egészséges folyadékot igyunk (gyógytea, szénsavmentes víz, frissen préselt gyümölcs- és zöldséglé)!

·        Ebédünk zöldségekből, hüvelyesekből készült ételekből, olajos magvakból, gabonaételekből és sok nyers zöldségből álljon! A nyers ételek hányada az étkezésen belül legalább 40% legyen!

·       Vacsoráig újabb 3 pohár folyadékot fogyasszunk!

·       Vacsoránk köles, gyümölcsök, méz, gyógytea legyen!

·       Naponta igyunk frissen centrifugázott sárgarépa- és céklalevet az A-vitamin biztosításáértl

,,Jobb, amit a természet visz véghez, mint ami mesterségesen készü/" - írja Cicero. Mindenkinek javaslom, hogy csak saját készítésű ételeket és italokat fogyasszon a kenyértől a lekváron át a savanyú káposztáig. (Adalékoktól, tartósítószerektől mentesen, természetesen.) Inkább kétszer, mint háromszor étkezzünk naponta, hogy gyomrunknak legyen ideje az emésztés után pihenni is! így lesz testünknek ideje és energiája a regenerációra.

 

Fitoterápia

A húgyutaink tisztán tartására, munkájuk segítésére az alábbi gyógyteákat fogyasszuk:

·        sóskaborbolya, csalán, bogáncs, zsálya keverékét,

·        zsurló, kukoricabajusz, pásztortáska keverékét,

·        galagonya, bodza, hárs- nyírfa levél keverékét,

·        medveszőlő, aranyvessző, iglice, kamilla, gyermekláncfű keverékét,

·     fagyöngyöt önmagában (hidegen áztatva)!

A felsorolt összetevőket 1:1 arányban keverjük össze, majd 2,5 dl, forrásban lévő vízhez 1 teáskanál keveréket adjunk, 10 percig áztassuk lefedve. Egyszerre nagyobb mennyiséget is elkészíthetünk, amit egész nap folyamán elkortyolgatunk. A fagyöngyöt (2,5 dl vízhez 1 teáskanál) hideg vízben áztassuk egy éjszakán át, majd reggel szűrjük le, és lassan kortyolgatva igyuk! Bakteriális húgyúti fertőzéseknél nagyon fontos a sok folyadékbevitel, akár napi 3-4 liter gyógytea, víz elfogyasztása is tanácsos! Annyit igyunk, amennyit csak tudunk!

Továbbá javasolható a tőzegáfonya, amely kapszula formában könnyen beszerezhető. A húgyúti bakteriális fertőzéseket sok esetben a kólibaktériumok elszaporodása okozza. A vizeletben lévő glükoprotein képes hozzájuk kapcsolódni, és megakadályozni, hogy a baktérium a húgyút falához kapcsolódva szaporodjon és gyulladást okozzon. Akiknél a glükoprotein nincs jelen, kellő mennyiségben könnyebben fertőzödnek meg. A tőzegáfonya a glükoproteinhez hasonlóan viselkedő anyagot tartalmaz, mely képes meggátolni a kólibaktérium megtelepedését a húgyút falán.

 

Hidroterápiák

Következzen néhány terápia, amelyet Brazíliában tanultam! (Nagyon szeretném kihangsúlyozni, hogy a brazil típusú gyógymódok nem "slágerek", és mindenkire egyformán szabjuk ki! Ezért szükséges a személyes találkozás, kikérdezés, s egyénre szabott terápia. Valamely betegség sohasem jár egyedül, tehát amikor a betegeknek vizsgálat, kikérdezés, orvosi papírjainak átnézése után írom a beteglapját, akkor azt az ő személyére, az ő betegségkapcsolatait figyelembe véve írom. Sokat befolyásol a vérképe, az ideg- és fizikai állapota, az íriszén "mutatott" jelzések és betegségei. Minden betegtől megkérdezem: "Mit hajlandó magáért tenni?", és nem venni? Ezek a terápiák nem pénzfüggőek, hanem az elhatározás, kitartás, szeretet és türelem próbái. Akik ezeknek birtokában vannak, szépen gyógyulnak. De ezeknél a betegségeknél is meg kell érteni, hogy szervezetünk 60-70%-a víz, s aki két-három pohár víznél többet nem hajlandó inni egy nap, semmit sem tesz magáért, ráadásul az itt következő hidroterápiák jelentős vízveszteséget okoznak!)

A külső hidro-geoterápiák végzésével megszüntethetjük a gyulladást, de kisebb vesekövet, vesehomokot is ki lehet hajtani velük. Hogyan végezzük? A következő fürdőket érdemes három, egymás utáni napon elvégezni.

 

Otthoni szauna

Az otthoni szauna az 1. ábrán látható. A terápia a következő: 10 perc szaunázás, majd skót zuhany, amit háromszor ismételünk. A skót zuhanyt a következő módon végezzük: hideg vízzel zuhanyozzuk magunkat, a jobb bokától kezdve felfelé, majd a bal boka felé lefelé. A szaunához használhatunk hárs-, zsálya-, csalán-, citromfűteákat. Amikor gyulladásos betegségünk van, ne menjünk közös szaunába, mert ott könnyen további fertőzést vehetünk át, vagy a sajátunkat adhatjuk tovább!

 

 

Életfürdő

A 2. képen látható: az ülődeszka alatt levő hideg vízbe nyúlva egy fürdőkesztyűt alaposan megnedvesítünk, ezután felhozzuk az ágyékon, keresztül a hason, majd a másik ágyékon le, s újból belenyúlva a hideg vízbe, mossuk magunkat. A lábunk forró víz­zel teli lavórban legyen, olyan forró vízben, amit a bőrünk képes elbírni! Az eltérő testtájékon jelentkező hideg- és melegérzet fantasztikusan serkenti a vérkeringést! Míg a hasban és a nemi szervben lévő idegsejtek jelzik az agyközpontba, hogy nagyon "hidegek", s ezért automatikusan nyomják le a vért, addig a lá­bunk az alsó lavórban jól átmelegedve nyomja fel azt, így ser­kenti a fokozott vérkeringést, amit más természetes módon nem tudnánk elérni. A fokozott vérkeringés segíti a gyógyulást.

 

 

Meleg ülőfürdő

A 3. képen látható. Gyógyteát készítünk: zsálya, zsurló, csalán 1:1 arányú keverékéből kb. 15 liter vízhez 3 marék keveréket adunk.

 

A forrásba lévő vízbe dobjuk a keveréket, majd kis lángon 5 percig forraljuk, végül 15 percig fedő alatt állni hagyjuk. A főzetet akkora' edénybe öntsük, amelybe bele tudunk ülni, s egy kisebb mosdótálba is öntsünk, melybe mindkét lábunkat beletesszük. 15 percig üljünk benne, s egy mosdókesztyűvel hasonlóan mosogassuk az alhasunkat, vigyázzunk, hogy egyik edényben se hűljön ki a főzet! Testünket takarjuk le jó nagy lepedővel, egyrészt, hogy ne fázzunk, másrészt, hogy a gyógynövények gőze érjen! A fürdőt este lefekvés előtt végezzük el, majd még felhevült testtel gyorsan bújjunk ágyba, és melegen takarózzunk be! Így „dunsztoljuk” a testünket. Érdemes az ágy mellé langyos gyógyteát előre elkészíteni.

Hosszú távú védekezés, megelőzés

Az egészséges táplálkozással egészségesebb vérkeringést biztosítunk. Mivel immunrendszerünk "bölcsője" az emésztőrendszerünk, ezért az egészségesebb vér biztosításához a "bölcsőnket" tisztítsuk ki! A bakteriális húgyúti fertőzést sok esetben a testben egyébként természetes módon meglévő baktériumok túlszaporodása okozza (lásd korábban). Ezért a betegség megelőzéséhez, vagy gyógyulásunkhoz első teendő a szervezet egyensúlyának visszaállítása, a felesleges baktériumok "elpusztítása". Ehhez ismét a belső hidroterápia, avagy irrigálás végzése nyújthat segítséget. Az itt leírt kúrát csak szakember felügyelete mellett, egyénre szabottan végezzük! A cikkben a kúra általános lefolytatását adjuk közre! A beöntéseket (langyos, sós vízzel) adhatjuk saját magunknak. A kúra 2 hétig tartson! Az önmagunk által végzett irrigálást a kúra alatt mindennap reggel és este végezzük el, és ez idő alatt tartsunk léböjtöt! Mit jelent ez? 2,5 óránként egy-egy pohár gyümölcslevet, másik nap zöldséglevet fogyasszunk, s ezt így váltsuk a 14 nap alatt! Ezután fokozatosan álljunk át az egészséges táplálkozásra (lásd korábban), ami elegendő rostos ballasztanyagot, sok nyers gyümölcsöt, zöldséget is tartalmazzon! Akkor megfelelő a táplálkozásunk, ha naponta annyiszor van székletünk, ahányszor eszünk, így a székrekedés, a baktériumok túlszaporodása és a húgyúti megbetegedések is elkerülhetők. Fontos, hogy odafigyeljünk a napi 2,5 liter folyadékfogyasztásra is! Nagyon tanácsos a tisztítókúra után elkezdeni a citrom kúrát, naponta növekvő mennyiséggel, éhgyomorra egy citromos limonádét (mézzel) elfogyasztani.

Fontos a megfelelő intimhigiénia, és az időjáráshoz való öltözködésről se feledkezzünk meg!

Nem utolsósorban szeretném kihangsúlyozni: nagyon fontos, hogy először is fogadjuk el, hogy betegek vagyunk, s csak ezután akarjunk tenni a gyógyulásunkért! Legyen hitünk, hogy meg fogunk gyógyulni, és csak arra koncentráljunk, amit meg tudunk tenni, hogy minél hamarabb kikerüljünk a betegségből! "Assidua stilla saxum excavat. Cuitta cavat lapidem." Azaz:

"A csepp kivájja a sziklát. A kitartás célhoz vezet."

 Részletes leírást a Táplálékod legyen gyógyítod című könyvemben olvashatnak.

 

Feketéné Bokor Katalin szakmai életrajza

A világháború zűrzavaros időszakában született, egészséges gyermekként, de erős felfázás, kihűlés következtében csont-tbc-t kapott. Gyermekkori betegségéből már felnőttkorában gyógyult ki egy brazíliai természetgyógyász-klinikán- a Curitibában található Hospital Natuista Oasis Paranaensében-, ahol gyógynövényekkel, az európai orvoslás számára különleges, ámde természetes gyógymódokkal kezelték őt. Gyógyulása után ő maga is megtanulta az alkalmazott eljárásokat, így mára már betegek százainak segített összetett betegségeikből kigyógyulni. Folyamatosan képezi magát, kutatásait, tapasztalatait előadásain és könyveiben mondja el a gyógyulni vágyóknak.

Minden betegének elmondja saját hitvallását: „Isten mindent megtesz értünk, de semmit sem helyettünk. Hidd, hogy Ő segít neked, s tedd meg a reád eső részt! Meg fogsz gyógyulni, nyugodtan végezd a terápiákat, teljes szívvel-lélekkel, s meg is lesz az eredmény!”

www.bokorkatalin.hu

Feketéné Bokor Katalin