Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


"Otthontár magazin:" LÉTÜNK ALAPELEME: A TISZTA VÉR

2010 Tavasz IX. évfolyam 30. szám          


Nap, mint nap melegszik az időjárás, több a napsütés, kezd zöldülni kertünkben az őszi fejes saláta, sóska, spenót, növöget a zöldhagyma, vöröshagyma. De gyógynövényeink is megmutatják már magukat, a madársaláta, a csalán, porcsin, útifű stb. is. Hiszem, hogy azok, akik a téli tanácsok szerint étkeztek, ették hol a savanyú káposztát, vörös- és fokhagymát, vagy pl. a „szeges almát", téli retket, stb. s most a friss „szabadban" termő madársalátát, csalánt, finoman elkészítve fogyasszák felváltva, azok elkerülték az influenzát, s most sincs okuk félni a tavaszi fáradtságtól.

Miért? Mert sokat tettek azért, hogy egészséges, erős vér csörgedezzen ereikben. Miből képződik a vérünk9 Az elfogyasztott táplálékokból.

Antónió Thome gyakran hangoztatta: „amilyen a vérünk, olyan az egészségünk." Vérünk egészséges voltától, tisztaságától függ, hogy milyen gyakran betegszünk meg!

Hiszen az ember egészségtelen táplálkozásmódjával nemcsak „táptalajjá" alakítja szervezetét a legkülön­bözőbb kórokozók, csírák, baktériumok, vírusok, okozta betegségek számára a meghűléstől egészen a legsúlyosabb betegségekig - a rákig, vagy az AIDS-ig, hanem legtöbbször örökölt fogékonyságát (hiszen csak a fogékonyság öröklődik!) betegséggé növeli, ahelyett, hogy annak lehetséges elnyomására törekedne. Ma, ami a rendkívül veszélyes, az anyag­cserezavar, mely krónikus székrekedéssel jár. Az elhízással utat nyitunk a komoly, betegségek felé egészen az AIDS-ig, vagy a rákig.

Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy idegi, lelki állapotunk is befolyásolja vérünk egészséges, tiszta állapotát. Gondolkozol-e azon, hogy milyen tiszta a véred?

 MI IS A VÉR?

 „Folyékony kötőszövet, amely a véredényrendszerben kering. Lehetővé teszi a szövetek környezetének állandóságát.

 Fő funkciója: a gázok, tápanyagok, salakanyagok,
szabályozó anyagok (hormonok), ellenanyagok és az
immunológiai védekezésben résztvevő (ellenanyag-termelő vagy fagocita) sejtek szállítása.

Mennyisége: 60-80 ml/testtömeg/kg. Egy 70 kg. testtömegű embernek mintegy 5 liter vér kering ereiben.

 Ebből az ún. sejt közötti állomány a vérplazma kb. 55-60 %, a többit a sejtes (alakos) elemek képezik. A vér alakos elemei: a vörösvérsejtek, a fehérvérsejtek és a trombociták (vérlemezkék).

A szervezet valamennyi szövetét (a körmökön, a szőrzeten, az érfal belső rétegein, a szem fénytörő közegein és a porcszöveten kívül) vérerek hálózzák be.   A különböző   szervrendszerek vérellátásnak bősége a szerv működésétől és anyagcseréjétől függ. Azsigerek bő vérellátásúak, ezekhez viszonyítva a csontok, a kötőszöveti elemek, az inak kevesebb eret tartalmaznak. Valamennyi szerv tápláló artériái az aortából, tehát a nagyvérkörből származnak. Ezek az artériák mind vékonyabb ágakra oszlanak, végül hajszálerek lesznek.

A vér egy folyadék, összetevője:

a sejtek és a sejtszerű részecskék. Ezek a verőereken, a hajszálereken és a vivőereken keresztül keringenek,

s ekkor oxigént, s fontos tápanyagokat szállítanak a szövetekbe. Ugyanakkor a széndioxidot és egyéb végtermékeket is elszállítják. A vér tulajdonképpen két egymástól elhatárolt pályán kering, ezek a vérkörök." (nagy- és kisvérkör.)

 A vérellátás minősége a vérkeringés, a szív és az erek állapotától, működésétől függ. Az egyes szervek vérellátását azok szükséglete alapján a vegetatív idegrendszer, ül. bizonyos hormonok szabályozzák.

 A jobb oldali képen láthatjuk, hogy mi a feladata a Hemoglobinnak, a vörösvérsejtnek vérünkben. A hozzám forduló betegek nagy százaléka, mégsem veszi elég komolyan ennek fontosságát.

 Végtelenül sajnálom, mikor mindent hajlandók maguknak megvenni, s a legfontosabbra oda sem figyelnek, sokszor még tanult   emberek sem.

Nyugodtan leírhatom, hogy a rákos betegek nagy százaléka vérszegény. Vajon nem döntő befolyású itt is az egészségtelen táplálkozásunk? Fogyasztunk teljes értékű gabonákat naponta? Elegendő nyers gyümölcsöt, zöldséget, pl: spárga, retek, cékla, sárgarépa káposzta, vöröshagyma, vagy alma, barack szilva, szőlő, mazsola, bab, s olajos magvakat?

Gondolkozzunk el a következő eseten:

Az agydaganatos Apukát kísérte el hozzám egyetemista lánya.

Hosszú időn át magyaráztam, hogy nagy hiba, hogy a 137 helyett csak 96 a Hemoglobin szint, mivel nincs ami elszállítsa az oxigént az egész szervezetbe, szövetekbe stb. A tanácsaim átnézése után a lány mondja: „Apuka ózondúsított vizet iszik." Meglepődtem: „Hemoglobin nélkül mi fogja szállítani az oxigént?" kérdeztem. „Most a hemoglobinszint emelésére kell törekedni!" A lány akkor értette meg a vérszegénység kiküszö­bölésének lényegét. Ozondús víz helyett csalánra, szeges almára volt szüksége apjának.

Emlékszem még egy Kassáról jövő mérnöknő betegemre is, akinek legfőbb panasza az volt, hogy semmiféleképpen nem tudták felemelni a hemoglobinszintjét. Ennek már több mint 10 éve.

 

Mikor minden tanácsomat megfogadta, s mellette végezte a hideg vizes kúrákat is, lassan, de le lett győzve az a félelmetes "felszívódási zavar" is, ami mindig megakadályozta gyógyulását.

 Ezért tanácsolom, hogy naponta legyen terítéken: a csalánsaláta, a lencsefőzelék, a mákos guba, a saját magunk által csíráztatott búza, lucernacsíra, s nem utolsó sorban a szeges alma. Sao Paulóban egy Természetgyógyász újságban láttam -(meg is vettem) először ezt a tanácsot orvosoktól: Végy 12 vasszeget s tedd bele egy almába, úgy, hogy teljesen átérjen rajta, s 24 óra múlva fogyaszd el az almát. Igaz, hogy ezt Édesanyám is tudta, de ez az újság ma is meg van nekem, s így tudok orvosra hivatkozni. Ennek semmilyen rossz mellékhatása nem lesz.

Mákos kiflit vacsoráztunk most is almával, de ugyanúgy télen előveszem a fekete ribizli lekvárt, szörpöt, vagy a jó fekete szőlőből készült mustot, a saját készítésű aszalt gyümölcsöket, s így már nem félünk a tavaszi fáradtságtól. Érdemes erre odafigyelni.

 Természetesen a belső béke megtalálása, az Istenben való hit, a napi lelki elmélyedés, ima, beszélgetés, a jó levegőn való séta, különböző fürdők és pakolások, mind mind szükséges egészségünk megóvásához. S ha igazi tiszta oxigént akarunk szívni, kimegyünk egy erdőbe sétálni, amiért még pénzt sem kell adni.

 

Kedves Anyukák, Önökön múlik, hogy gyerme­kük vérszegény lesz-e vagy sem.

Ezekről bővebben a Táplálékod legyen gyógyítód, az Életreceptek és az Egészség minden napra c. könyvemben olvashatnak.

 

Anémia - Vérszegénység

Az Anémia (vérszegénység) olyan állapot, amelyben a vörösvértestek, vagy a bennük található hemoglobin (oxigén szállító fehérje) mennyisége a normálisnál kevesebb.

Anémiában csökken a vörösvértestek száma vagy a bennük levő hemoglobin mennyisége, a vér nem tud elegendő oxigént szállítani.

Tünetei a következők: fáradtság, gyengeség, munkavégzési képtelenség, szédülékenység, súlyosabb esetben szélhűdéshez (agyvérzés) vagy halálhoz vezethet.

 

Nagymennyiségű vérzés: Az anémia leggyakoribb oka két problémáit okozhat: vérnyomás csökkenése, oxigénellátás romlása.

Enyhe vagy súlyossági fokát a vérvesztés sebessége adja meg. Gyors lefolyásnál az összes vér harmadéinak az elvesztése végzetes lehet.

Lassú lefolyás esetén az összes vér 2/3-nak elvesztése is tünetmentes lehet.

Csökkent vörösvértest termelés:           Legfontosabb szükséges anyagok: B12. folsav, C-vitamin, riboflain, réz, Egyes hormonok egyensúlya,(Eritropoetine- vörösvértestek termelődését serkentő hormon)                                 

Vashiányos anémia tünetei: nyelv irritációja berepedezések a szájzugban, körmönpika- (jég, föld, keményítő megkivánása)

 VITAMINHIÁNYOK

B12-A máj nagymennyiségű B12 vitamint tárol, az anémia csupán 2-4 évvel a felszívódási zavar kezdete után alakul ki. E hiány érinti az idegrendszert, kezek és lábak zsibbadását, érzéskiesést idéz elő, valamint görcsös mozgásokat. Jellegzetes színvakság, nyelv fájdalmassága, égő érzése, fogyás, bőr elsötétedése, zavartság, depresszió, szellemi képesség hanyatlása.

 FOLSA VHIÁNYOS ANÉMIA

 Folsav csak a májban van kis mennyiségben - ezért a folsavban szegény táplálkozás néhány hónapon belül hiányállapothoz vezet.

Jelentkezés helyei: vékonybél - Crohn betegségben és sprue - ben a folsav felszívódása zavart okoz. Hiánya csecsemőknél neurológiai eltérést okozhat, i terhesség alatt pedig a hiány a magzat gerincvelőjének károsodásához, valamint egyéb fejlődési rendellenesség hez vezethet.
Súlyos C vitamin hiánya miatt kialakult Anémia: - ritkán fordul elő - C-vitamin hosszantartó hiánya okozza.
Jelentkezési formája: a csontvelő kisméretű vörösvértesteket termel.

 

Fokozott vörösvértest pusztulás

Lépnagyobbodás - fokozottan szűri és elpusztítja a vörösvértesteket.
Csökkenti a vérlemezkék és a fehérvérsejtek számát is. kezelése: +lépnagyobbodáshoz vezet.

 

Vörösvértestek mechanikus károsodása:

Károsodhatnak: érpálya rendellenességein, min az aneu-' rizma (kiöblösödés az elvékonyodott érfalon) a műbillentyű, továbbá az extrém magas vérnyomás által. Ezek a rendellenességek szétroncsolják a normális vörösvértes teket, ezáltal azok tartalma a vérbe jut. A vese kiszűri ez ' anyagokat, ez a folyamat viszont vesekárosodást okoz.

 

 

VÉRSZEGÉNYSÉGRE AJÁNLOTT GYÓGYNÖVÉNYEK: ENCIÁN, - virág és gyökér, verbéna,    zsurló,   pásztortáska,    búzavirág, vérontó pimpó, virág és gyökér, fehér csalán

FRISS CSALÁN- LÉ!!

(lényerőgéppel ledarált csalán levele és szára!)

VASBAN GAZDAG TÁPLÁLÉKAINK:

Sárga, kajszi, és őszibarack, szilva, szőlő, aszalt szőlő, zabpehely, zöldborsó, bab, teljes őrlésű gabonanemü, kenyér, alma, narancs, zabpehely, mandula, dió, káposzta, vöröshagyma, spárga, lencse, sárgarépa, cékla, teljes őrlésű gabonák, kenyér

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feketéné Bokor Katalin