Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


AZ ŐSZI-TÉLI MEGFÁZÁS KEZELÉSE, MEGELŐZÉSE

 

 

HOGYAN ALAKUL KI A LÁZ, ÉS MIÉRT JÓ A SZERVEZETÜNKNEK, HOGY LÁZAS IS LEHET?

 

Az agy hipotalamusza szabályozza a test hőmérsékletét, és a láz bizonyos esetekben az ő "termosztátjának" átmeneti meghibásodása miatt jön létre. A szervezet, rövidre zárva a bőr ereit, emelheti hőmérsékletét, így csökkentve a hő leadást. Előfordulhat hidegrázás, ekkor az izom-összehúzódások termelik a hőt. A szervezet hőmérséklet-emelést célzó erőfeszítései addig tartanak, amíg a melegebb vér eljut a hipotalamuszba. Később, amikor visszaáll a termosztát a normális szintre, a hő fölösleget a szervezet verejtékezés útján, illetve a vér bőrön keresztül történő fokozott átáramoltatásával adja le. A csökkenő hőmérséklet következtében borzongás léphet fel. A lázat okozó anyagokat pirogén anyagoknak nevezzük.

 

A LÁZ NEM BETEGSÉG, MINDIG CSAK TÜNET! MIRE AKAR BENNÜNKET FIGYELMEZTETNI?

 

Valami bekerült a szervezetünkbe, valami ellen védekezni akar, tehát védekező reakciója a veszélyesnek, illetve idegennek felismert anyagokkal (pl. baktériumokkal, vírusokkal stb.) szemben. Minél magasabb a testhőmérséklet, annál jobban fokozódik a szervezet védelmét biztosító immunrendszer működése. Gyermekkorban az immunrendszer másképpen működik, mint a felnőttekben, ezért náluk gyakrabban fordul elő olyan betegség, amely lázzal járhat (akár évente többször is).

 

A láznak tehát a test védekező rendszere kialakításában is fontos szerep jut: gyógyító hatása a baktériumok és a vírusok ellen is irányul.

 

A hőmérséklet emelkedésének mértéke szerint 37-38 Celsius fok között hőemelkedésről, 38-39 Celsius-fok között mérsékelt lázról, 39-40,5 Celsius-fok között magas lázról, 40,5 Celsius-fok felett orvosi szóval hiperpirexiáról beszélünk.

 

Kialakulási mechanizmusa szerint kétféle láztípust különböztetünk meg. A centrális láz a központi idegrendszer elváltozásai miatt jön létre, például sérülés, daganat okozza. Ilyenkor maga a termosztát sérül. Pirogén láznak azt nevezzük, amikor valamilyen külső hatás, pl. fertőzések, daganatszétesés, immunproblémák miatt pirogén, azaz lázkeltő anyagok jutnak a keringésbe, eljutva így a termosztáthoz, amit "magasabb fokra csavarnak". A magasabb hőmérséklet gátolja a kórokozók szaporodását, gyorsítja az ellen anyag-termelést, a kórokozók megsemmisítését. A szervezet védekező rendszere 37,5 Celsius-fok körül a legaktívabb. Magas láz esetén azonban túlságosan emelkedik az oxigénigény, ami nagy terhet ró a keringésre, a szívre. A szervezet energiaraktárai kiürülnek, testünk legyengül. Ezért a magas lázat minden esetben csillapítani kell!

 

 

A láz helyrehozza a beteg megbillent belső egyensúlyát, mivel harmonizál, méregtelenít, és növeli az ellenálló erőt. Csak nyugtalansággal, pszichés zavarodottsággal és görcsökkel járó magas láz esetén van szükség ellenintézkedésekre! A 38,5 Celsius fok és magasabb testhőmérséklet jelentős mértékben korlátozza a kórokozók életfeltételeit, a láz segítségével az általuk termelt méreganyagok is hamarabb kiválasztódnak. Jegyezzük meg: a láz önmagában sohasem életveszélyes! A láz csak az egység diszharmóniájában rejlik - aminek előrehaladását a láz akadályozza meg. Ezért a lázat célszerű intézkedésekkel általában támogatnunk kell! Fontos az ágynyugalom!

 

Ha a betegnek kúppal levittük a lázát, már nem érzi magát betegnek, pedig a baj még hat benne; ezért nem akar ágyban maradni. Pedig az ágynyugalom az influenzás megbetegedések kezelésénél nagyon fontos! Ha nem tartják be, jelentősen elhúzódhat a gyógyulás, és gyakrabban fordulnak elő komplikációk. Az influenza után még sokáig megmaradó köhögés vagy nátha általában az akut stádiuma alatti nem következetes ágynyugalomra vezethető vissza.

 

Sohase feledjük: a láz nem ellenség, csupán figyelmeztet bennünket, hogy valami, esetleg pirogén anyag került szervezetünkbe! Dr. Vander a Köhögés, vagy megfázás c. könyvében arról ír, hogy az állandó náthás állapotnak idegi-lelki okai is lehetnek. Azért nem tudunk kigyógyulni, mert valami nincs rendben bennünk, körülöttünk, valami állandó lelki nyugtalanságot okoz. Amikor ilyen gyermeket hoznak hozzám, mindig rákérdezek a szülőkre: "Megvan-e a gyermek körül a családi béke, nyugalom, vagy tudnak-e róla, mi az, ami a gyermeküket állandóan bántja, zavarja, vagy nyugtalanítja?" Tehát gyógyítani igazán csak akkor tudunk, ha megkeressük ezeknek az egyszerű betegségeknek is az okait!

 

Sohasem felejtem el, egyik városunkban tartottam előadást e témában, s egy férfi - szót kérve - bemutatkozott: ő orvos, s teljesen egyetért velem a terápiákkal kapcsolatban, mert a gyógyszerek csak" csendre intik az agyban levő hőközpontkijelzőt, de nem gyógyítanak".

 

HOGYAN KEZELJÜK A LÁZAS ÁLLAPOTOT?

 

Ha a láz 38 Celsius-fok fölött van, érdemes betegünket kezelésbe venni az alábbiak szerint:

 

 

 

 

HIDEG TÖRZSFŰRDŐ

 

A hölgy a hideg vízben ül, a lába meleg vízben van, amit utántöltéssel állandóan melegen tart. 25 percig finom ruhával mosogassa a hasát és a hátát! Ezután skótzuhanyt végez.

 

SKÓTZUHANY

 

Forró zuhany után átkapcsolunk hidegre, s előbb a jobb, majd a bal bokától zuhanyozzuk magunkat a csípőnkig, és a has, jobb oldal, kar, baloldal, kar, s végül a hátunkra engedjük a hideg vizet! Ezután jó meleg ágyba fekszünk, s nyakig betakaródzunk, fejünket bekötjük és meleg tömlőt teszünk a lábunkhoz. Forró teát itatunk a betegünkkel az ágyban bodza- és hársfavirágból készítve. Betegünk ki fog izzadni, az izzadással a méreganyagok eltávoznak szervezetéből, s így fog gyógyulni.

 

Aki fél a priznicpakolástól - pl. a szívbetegek -, azoknak a fenti kezelés ajánlott: nálunk mindig bevált, teljesen lehúzza a lázat. Ha egy óra múlva még mindig nem csökkent a láz, és nem izzad betegünk, érdemes még egyszer megismételni a törzsfürdőt és a skótzuhanyt is.

 

PRIZNIK

 

Priznicpakolásunkkal nem lenyomjuk a lázat, hanem lehúzzuk, tehát gyógyítási folyamatot végzünk.

 

Elkészítéséhez 2 lepedőt és 4 törülközőt, 1 mosdótál forró és 1 mosdótál hideg vizet készítsünk elő! A lepedőt a hideg vízbe mártva, jól kicsavarva betegünk felső testére tekerjük, válltól derékig. Majd 1-1 törülközőt a forró vízből kesztyűvel kicsavarjuk, s betegünk mindkét alsó lábszárára csavarjuk, térdtől a talpáig. A hideg vizes lepedőt, ha megmelegedett, cseréljük, hasonlóan a törülközőket is, ha hűlni kezdenének! Ezt folytassuk minimum fél óráig, de ha szükséges, még tovább is, míg a beteg jól nem izzad!

 

Lázas betegünkkel többpohárnyi izzasztóteát itt is itatunk: bodza- és hársfavirágból, étkezés helyett pedig otthon kicsavart gyümölcs- és zöldségleveket adunk neki. Ha majd étkezik, fontos, hogy csak könnyű, igen kevés fehérjét tartalmazó ételeket készítsünk neki hosszabb ideig!

 

HOGYAN KEZELJÜK A NÁTHÁT?

 

Ha a lázas állapoton már túljutottunk, még nem biztos, hogy náthánktól is teljesen megszabadultunk. Íme néhány természetes kezelési mód, amivel kúrálhatjuk magunkat. Nagy előnye a gyógymódoknak, hogy szervezetünket nem kell gyógyszerekkel terhelnünk.

 

INHALÁLÁS

 

Kamillából, mályvából, kakukkfűből készült, forró tea fölé egy szűrőbe sok összevágott, jól megsózott vöröshagymát teszünk, fölé hajolunk, pléddel fejünket betakarjuk. Inhalálás közben 10 percenként hideg vizes ruhával arcunkat, nyakunkat áttöröljük. Minimum 3xlO percig feltétlenül végezzük! Hagymát önmagában is inhalálhatunk, vagy csak az apróra vágott darabok illatát szagolhatjuk. A hagyma baktériumölő hatása e módszer segítségével a légzésen keresztül jól érvényesül, ugyanakkor az illóolaja tisztítja a tüdőt, oldja a hörgők görcsét is.

 

LÁBFÜRDETÉS

 

Az inhalálás ideje alatt a lábunkat hasonlóan forró vízbe, vagy zsálya-, mályvateába lógatjuk, s odakészítjük az utántöltéshez szükséges forró teát is, hogyha lábunk állandóan forró maradjon, egész addig, míg az inhalálást végezzük. Ezután betegünket ágyba bujtatjuk, s párlófű-, zsálya-, erdeimályva-teát itatunk vele. Ha betegünk nagyon náthás, érdemes reggel-délben és este is elvégeznünk a fenti kezelést. Két nap múlva biztosan meggyógyul.

 

A KÖHÖGÉS KEZELÉSE

 

A fenti inhalálást (teával, vöröshagymával a tetején), a forró lábvizet megcsináljuk, minimum 30 percig, majd kakukkfű-, akácvirág- és lepkeszegmag teát itatunk vele. (Ha hirtelen nincs kéznél, megteszi a hagymahéj tea is.) Míg végzi az inhalálást és a lábfürdőt, egy lábasban bő vízben megfőzzük a kb. 30 dkg lenmagot. Nagyon sűrű masszát kapunk, amit 1,5 cm vastagon két pamutruhába elosztunk, s mikor betegünket az ágyba fektetjük, az egyiket a háta alá, a másikat a hörgők re tesszük.

 

Olyan forrón alkalmazzuk, ahogy csak el tudja viselni, s ha már nagyon langyos, egy másik ilyen főzettel felcseréljük. Biztos, hogyha köhögése és a láza is elmúlik, ha ezt 2-3-szor végezzük. Legutóbb egy kislányt a következő módszerrel sikerült rövid idő alatt kezelnem: a hívás után egy óra múlva értem a családhoz - a kislány rettenetesen mélyen, szárazon szinte "ugatott egyfolytában. Vittem magammal a megfőtt lenmagot. Inhalálást és láb vizes fürdőt csináltunk, majd mikor lefeküdt, rátettük a lenmagot. Teát is ivott, s kértem, hogy később is itassák többször, mert az izzadással folyadékvesztés is jár. Reggel rákérdeztem telefonon az állapotára. Jgész éjjel egyet sem köhögtem, s most sem" ¸hangzott a válasz. Kértem, hogy még aznap is végezzék el az inhalálást, a fürdőt, a lenmagpakolást és igyon teát! Elvégezték, s azóta sincs semmi baj, egyetlen köhögés sem hangzik el. A kislánynál még egy fontos dolgot alkalmaztunk: egy fazék forrásban lévő vizet közel tettünk az ágyához, és raktunk bele 3 kanál sót, és ezzel a "párologtatással" sós levegőt biztosítottunk neki.

 

Ne feledjük, nagyon fontos, hogy a levegő ne legyen száraz és betegünk bőséges folyadékot fogyasszon - de csakis otthon készített teákat, gyümölcs- vagy zöldségleveket! Ha éhes, csak teljes értékű ételeket, sok gyümölcsöt, zöldséget s lehetőleg semmiféle állati terméket ne adjunk neki!

 

Nagyon jól emlékszem, hogy 20 évvel ezelőtt, amikor az első Táplálékod legyen gyógyítód! c. könyvem kikerült a könyvesboltokba, fél éven át több orvos felkeresett a lakásomon. Többek között azt is többen elmondták: mikor egy gyermeket az édesanyja ismételten visszaviszi, hogy megint lázas, náthás, köhög, megkéri az anyukát, hogy ne adjon neki állati terméket, de még túró-rudit se, tehát drasztikus fehérjemegvonást ajánl - így megtapasztalják ők is, hogy a betegség nem tér vissza.

 

TEÁK

 

Köptető teakeveréket is adhatunk betegünknek: szappangyökér (nyálkaoldó, köptető), kankalingyökér- és virág (gyulladáscsökkentő) és ibolyagyökér (fájdalomcsillapító) keverékeket. Légcsőhurutra: orvosi zilíz gyökere, levele, virága, papsajtlevél, útifű és martilapu nagyon ajánlott.

 

Száraz köhögésre adható a zsurlófű teája, mert C tartalma magas, a növény hamujában pedig sok az alumínium és a kálium-klorid. A zsurlófű főzet egyébként a máj- és veseelégtelenség és köszvény esetén ajánlott. (Érdekesség, hogy a régi háztartásokban a benne levő sok kovasav miatt az edények súrolására is használták, innen ered a neve is.) Szárított porával pedig az állatok sebeit gyógyították.

 

A hársfatea a spanyolnátha, a reuma, a köszvény gyógyszere. Negyed liter vízhez 10 g virágot főzünk. Naponta 2-3 langyos teát igyunk mézzel ízesítve! Szájöblítéshez a hárs forrázata ajánlott.

 

A bodzavirág gazdag flavonoidokban, kiváló antioxidáns-forrás. A belőle készült tea jól alkalmazható a meghűléses megbetegedéseknél, mert immunrendszer-serkentő és izzasztó hatású. Lázcsillapítóként is jelentős. A bodzavirágtea enyhe hashajtó. Ezenkívül herpesz, fülgyulladás és reumás panaszok esetén egyaránt segít. A mentatea erősíti az idegrendszert, és rendbe hozza a gyomorműködést. Tisztító és izzasztó hatása révén elősegíti a szervezet megtisztulását. Főzete hideg borogatásként, megszünteti a fejfájást. A gyömbértea általánosan alkalmazható a megfázás ellen. Enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és harcol a vírusok ellen is. Kínában és Indiában már évszázadok óta használják a megfázás kezelésére. Hatóanyagai a hányingert is csökkentik, segítenek az émelygésen. Megfázásra a gyömbértea mézzel és citrommal igazi orvosság. Egy darabka friss gyömbért tegyünk forrásban levő vízbe, majd hagyjuk ázni 5 percig! Szűrjük le, és ízesítsük mézzel, citrommal!

 

Még egy jó tanács: ha a lázas állapot elvette betegünk étvágyát, itassunk vele keserűanyagokat tartalmazó gyógyteákat: angyallgyökér, benedekfű, ezerjófű, árnika, angelica, feketeürömfű stb.

 

AZ ÉDESKÖMÉNY

 

Az édeskömény köhögéscsillapító hatását elsősorban termésének olaja adja, mely 70%-ban anetolból áll. Ez a vegyület serkenti a légutak szőröcskéinek mozgását, nyákoldó hatású, valamint baktériumölő tulajdonságú. 10 gramm édesköményt morzsoljunk szét, és keverjük100 gramm mézbe! Egy napi állás után szűrjük le, és langyos vízben, teában oldjunk fel belőle 2 kanálnyit! Naponta többször fogyaszthatjuk.

 

FOKHAGYMA

 

Egyszerre csökkenti a dugulást a hörgőkben, kitisztítja az orrot, és enyhíti a torokfájást is. Ezeket a hatásait a benne lévő kénnek köszönheti, mely jellegzetes szagát és ízét is adja. A kén segíti a légző rendszer tisztulását, a felesleges váladék eltávolítását.

 

A nyers fokhagyma gazdagon tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek a betegséget okozó baktériumokat és vírusokat pusztítják. A nyers fokhagyma a legjobb immunerősítő!

 

TORMA

 

Kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is enyhíti. A tormában lévő izothiocianát nevű vegyület hatására a légutak könnyebben megszabadulnak a váladéktói, csökken a gyulladás, a légzés könnyebbé válik.

 

Gargarizálás

 

Ha valakinek nagyon "szúr" a torka, vagy gennyes a mandulája, érdemes gargarizálnia az alábbiak szerint: 1 nagyobb cikkely fokhagymát, ugyanannyi vöröshagymát 1 pohár meleg vízbe téve jól megsózzuk, kevés olajat és mézet is teszünk hozzá, s ezzel naponta többször gargarizálunk. Kisgyermekeknek a torkát ecseteljük. (Nem kell lenyelni, azonnal megöli a baktériumokat.) Több személytől hallottam már, ha nagyon szúr a torka, megeszik egy nagy adag fagylaltot, majd megismétli, s elmúlik a torokfájdalma. Én nem a fagylaltot ajánlanám, hanem hideg vizes körkötést, de ha lázas, vagy köhög is, akkor a fentiek szerint kezelném. Feltétlenül adnék néki gyulladáscsökkentő teát is: párlófű, cserszömörce, orvosi zsálya, erdei mályvalevél, virág, fehér mályva gyógynövényekből.

 

Igen fontos a fogyasztása, de nem tablettákkal, hanem csipkebogyóteával: a bogyót bő, hideg vízben 6-8 órát áztatjuk, leszűrjük, s ezt itatjuk betegünkkel. csipkebogyót másik vízben még megfőzhetjük, ez is jó, de már nem tartalmaz C-vitamint. Naponta kicsavart citromos limonádé , pirospaprikát is adunk betegünknek. (A vitaminok leírása az Életreceptek, Ételreceptek c. könyvemben, a kezeléseket a Táplálékod legyen gyógyítód! c. könyvemben olvashatják)

 

Dr. Tang Herald írja a Táplálkozás c. könyvében: "Nyáron fogyasszunk sok piros, nyers paprikát, de télire is tegyünk el ledarálva, sóval, hogy legyen mivel pótoljuk a C-vitamint! 1 kanál paprikapép C-vitamin-tartalma télen felér 5 citroméval.

 

ORRÖBLÍTÉS

 

Megelőzésként, de a már kialakult váladék eltávolítására is alkalmas az enyhén sós víz. Ha valaki ettől idegenkedik, akkor párologtasson sós vizet! Nem csak megfázások kezelésére, de bronchitises, asztmás betegeknek is hatásos, s általában minden betegemnek ajánlom a sóstea-párologtatást - nem géppel! -; jó illatú teát, kamillát, mentát, citromfüvet helyezek a fűtőtestre, s abba több kanál sót, és kész is a "sóbarlangunk".

 

TANÁCSOK FÁJÓS FÜLL KEZELÉSÉRE

 

Olajban sült 2 cikkely fokhagymát, 45 Celsius-fok alatti hőmérsékletre lehűtve a fülbe helyezünk. Egy hagymát, ugyanannyi burgonyát apróra reszelünk, s ezt tesszük ruhában hidegen a fájós fülre, legalább 2 cm vastagon: ha átmelegedett, lecseréljük. 3 kanál kamillavirágot, egy kis vöröshagyma felét, 3 kanál lenmaglisztet fél pohár forró vízzel kiturmixolunk, majd gézbe téve melegen a fülre tesszük.

 

Vigyázzunk a meleg hőfokára, hogy elviselhető legyen! Ez utóbbi gyógymódnál két csomagocskát érdemes készíteni, s kihűlés előtt lecserélni kb. 30 percig.

 

A fájós fülnél is érdemes a fent leírt inhalálást is elvégezni, természetesen a lábak itt is legyenek meleg vízben!

 

FINOM MOZGÁSOK, TORNAGYAKORLATOK

 

A nyak és a hát izmainak kilazítása hozzájárul a jobb közérzetthez, és segíti a letapadt hurut fellazítását, tisztulását. Érdemes óránként-kétóránként megismételni a következő gyakorlatsort:

 

• fejkörzés lO-szer balra, lO-szer jobbra;

• a fej jobbra, majd balra fordítása lO-lO-szer

• a fejet a jobb, majd bal fülhöz fordítjuk lO-lO-szer

• karkörzés előre és hátra lassú tempóban 10-1 O-szer,

• a vállat felhúzzuk a fülhöz lO-szer,

• magasba nyújtott karokkal hátra-, majd előrehajolunk.

 

A LEGJOBB MÓDSZER

 

Mi más lehetne, mint a megelőzés? Hogyan kerüljük el a náthás, lázas állapotot? A legfontosabb, hogy szervezetünk egészséges, ellenálló legyen, ehhez pedig nem kell mást tennünk, csak egészségesen táplálkozni, egészségesen élni. A recept egyszerű, ám megvalósítása már annál nehezebb. Nagyon fontos a hidegebb időszakban is az idénygyümölcsök és - zöldségek nagyarányú fogyasztása, lehetőleg nyersen. A cukrozott gyümölcsbefőttek, lekvárok vitamintartalma nem véd meg bennünket a nátha ellen ... Lehetőleg kevés zsírt és állati fehérjét fogyasszunk, a zsíroknál részesítsük előnyben a növényi olajokat (olíva, kukorica), a fehérjéknél az olajos magokat (mogyoró, mandula, dió) és a kitűnő növényi fehérjeforrásokat (például a tofu és szójakészítmények)! Fehér kenyér helyett lehetőleg a teljes kiőrlésűt válasszuk!

 

A megelőzéshez tartozik még a következő: vegyük figyelembe az időjárás-változásokat, ne az évszakhoz, hanem az időjáráshoz viszonyítva öltözködjünk! Lábunk sohase legyen hideg, s ez időszakban már a derekunk se "villogjon ki" a ruhából! Sokszor megkérdem téli időszakban hozzám forduló betegtől: Mi van a hosszú farmer alatt? Csodálkozva néz rám, s általában elmondja, hogy majdnem ugyanaz, mint nyáron. Kérem, gondolkozzanak el: nyáron 30-35°C meleg van, télen mínusz 10-17 °C! Ez az 50 °C differencia túl sok ugyanahhoz a ruhához! Én nem csodálkozom, hogy mostanában mind több olyan házaspár keres fel, akik babát szeretnének, de a férfinek nincs elég mozgó spermája.... Úgy gondolják, hogy a téli "laza" öltözködés nem befolyásolja ezt!?

 

Amikor az egészséges táplálkozásra hívjuk fel az emberek figyelmét, kérem, ne csak a fizikai testük táplálására gondoljanak! Ahhoz, hogy fizikailag egészségesen táplálkozzanak, először értelmi vonalon kell egészségesen "táplálkozniuk", ugyanúgy megválogatva a "táplálékokat", mint a fizikai szervezet táplálásánál. Még egy nagyon fontos dologra hívnám fel a figyelmet, Antonio Thome szavaira: "Amikor egy anya reggel felkel, első gondja, mit fog adni a gyermekének, megnézi, milyen az időjárás, milyen ruhát adjon reá, vagy talán már kabátra is szüksége van?" A legtöbb helyen sajnos nem gondolnak arra, hogy ennek a kicsi gyermeknek lelke is van, s hogy elviselhesse a napi súrlódásokat, bántásokat, lelkierőre is szüksége van! Tehát, kedves anyukák, kérem, mielőtt reggelente útjára engedik gyermeküket, egy kis tiszta lelki táplálékot is adjanak neki, ezt is megválogatva a mai sok össze-visszaságban! A reform az értelemben, a lélekben, s csak ezután kezdődik a konyhában, a gyakorlatban. Kérem, próbálják ki!

 

Bokor Kata www.bokorkatalin.hu

 

FEKETÉNÉ BOKOR KATALIN SZAKMAI ÉLETRAJZA

 

A világháború zűrzavaros időszakában született, egészséges gyermekként, de erős felfázás, kihűlés következtében csont-tbc-t kapott. Gyermekkori betegségéből már felnőttkorában gyógyult ki egy brazíliai természetgyógyász klinikán - a Curitibában található Hospital Natuista Oasis Paranaensében -, ahol gyógynövényekkel, az európai orvoslás számára különleges, ámde természetes gyógymódokkal kezelték őt. Gyógyulása után ő maga is megtanulta az alkalmazott eljárásokat, így mára már betegek százainak segített összetett betegségeikből kigyógyulni. Folyamatosan képezi magát, kutatásait, tapasztalatait előadásain és könyveiben mondja el a gyógyulni vágyóknak.

 

Minden betegének elmondja saját hitvallását: "Isten mindent megtesz értünk, de semmit sem helyettünk. Hidd, hogy ő segít Neked, s tedd meg a reád eső részt! Meg fogsz gyógyulni, nyugodtan végezd a terápiákat, teljes szívvel-lélekkel, s meg is lesz az eredmény!" www.bokorkatalin.hu

 

ÖSSZEFOGLALÁS

 

Itt az ősz, esős, szeles, hűvös, ritkán szép, napos időszakokkal váltakozva. Gyönyörű a táj, a fák lombja váltakozó színeket mutat: néhol zöld, de már több helyen sárgul, barnul, vörösödik. Éjszakánként fagypont alá süllyed a hőmérő, s mi reggel gyakran erre nem figyelünk, s nem öltözünk fel eléggé. A szél vékony öltözetünk alá is bebújva megteszi hatását, s már hamar érezzük: szúr a torkunk, köhögünk, vagy már estére hőemelkedésünk is van. Édesanyámtól sok jó és egyszerű, természetes praktikákat tanulhattam a láz csökkentésére, s nem kellett gyógyszerhez nyúlnia. Örökségül sok jó és hasznos kezelési módokat hagyott rám. Ezekből adok egy párat közre, kiegészítve egy-két Brazil típusú természetes terápiával.

 

KULCSSZAVAK

 

megfázás, megfelelő öltözet, fitoterápia, szauna, fürdők, láz és csillapítása