Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Finomságok télire- tartósítók nélkül Vitaminban gazdagabb, frissebb

 

  Ha szalicilt használunk, de tegyük közvetlenül az élelmiszerre, két celofán közé rakva is megóvja a gyümölcsöt, de nem károsítja szervezetünket

 

A jó háziasszony már kora tavasszal gondol a téli étkezésre, mivel, hogyan fogja a családját a havas napokon ellátni. A befőzés ideje lassan a finiséhez érkezik, ezért nem árt megfogadni a természetgyógyász-tanácsadó Bokor Katalin intelmeit. Róla korábbi számunkban megtudhatták olvasóink, hogyan gyógyult meg a korszerű táplálkozás segítségével súlyos betegségéből. Tapasztalatai bizonyítják, hogy a télire elrakott befőttek, savanyúságok frissebbek, vitaminban gazdagabbak maradnak, mint a tartósítókkal el raktározottak. Ha szalicilt használunk, ne tegyük közvetlen az, élelmiszerre, hanem két celofán közé rakva is megóvja a gyümölcsöt, de nem károsítja szervezetünket. Tudvalévő, hogy a Colfarit nem más, mint szalicilsav, - tehát Aspirin. A szalicilsav nem - csupán reumás és hűléses meg betegedésekben, izomfájdalmakban hatásos, de kis hatású véralvadásgátló szer is. Már néhány szalicilsav-tabletta bevétele is gyomorfekélyt okoz, nem véletlen, hogy sokan panaszkodnak gyomorfájdalmakra, ha befőttet esznek. A celofánok közé rakva azonban nem érintkezik a gyümölccsel, így ártalmatlan. A másik káros tartósítószer az ecet, amely elpusztítja a vörösvértesteket, ezért elősegíti a vérszegénységet. Ne éljünk vele, kerüljük minden étkezésnél. Helyettesítsük citrom- és rebarbara lével. A mustár, a fekete bors, a szegfűszeg izgatja a beleket, a vesét, a konyhasó mennyiségére is nagyon ügyeljünk. Károsan hat ugyanis az emésztőszervekre, a vesére, mint egy állandóan jelenlévő méreg. Aki nagyon rászokik a sóra, ízlése megromlik. Igaz, hogy a gyümölcs, de még a tea is más ízű mézzel, mint cukorral, de érdemes megszoknunk, sőt megszeretnünk ezt az íz különbséget, hogy a cukor ártalma miatt kialakuló sok betegségtől megmeneküljünk.

 

Savanyúság, ecet nélkül

 

A vegyes őszi salátához kisebb zöldparadicsomokat, zöld- és pirospaprikát, káposztát, kevés olajat és sót, valamint uborkát adunk. A zöldségeket külön-külön felszeleteljük, ízlés szerint megsózzuk (ügyeljünk a mennyiségre!). A tisztára mosott üvegekbe felváltva, csíkosan belerakjuk: 1 sor paradicsom, 1 sor uborka, 1 sor paprika, 1 sor káposzta, és így folytatva, míg tele lesz az üveg. Szorosan egymás fölé rétegezzük. A káposzta mindent megsavanyít. Tetejére 1 ujjnyi étolajat öntünk. Szokott módon való lekötés után a helre tesszük. A fenti salátát, ha már nincs káposztánk, citromlével is eltehetjük.

Egészségünk érdekében igen hasznos télire eltenni a

rebarbarát.

Ez a növény nagyon sok B1 és B2- vitamint tartalmaz. Készíthető belőle mártás, savanyúság, kompót. Mivel igen savanyú, így könnyen eltartható.

A jól megmosott, lecsurgatott rebarbara- szárakról a héját lehúzzuk, és 3-4 cm-es darabokra felvágva, forró vízbe tesszük. Öt-nyolc percig főzzük, míg a rebarbara megpuhul, de nem fő szét. Forrón üvegekbe rakjuk és a tartósítószert a két celofán közé téve lekötjük, majd szárazdunsztba tesszük. Ha nem savanyúságként használjuk, kevés mézzel finom kompót, krém, mártás készíthető belőle.

 

A pilótáknak is ajánlják

A gyógyhatású fekete ribiszke

A fekete ribiszke gyógyító hatásának megfigyelésére az utóbbi években számos kísérletet folytattak. A szakemberek bebizonyították, hogy ennek a növénynek a gyümölcse fontos ásványi forrás a szervezet számára, elsősorban a kálium, a kalcium és a foszfor tekintetében. A kiváló gyógyító hatás nemcsak a viszonylag nagy cukortartalomnak, hanem a pektin- és cseranyagoknak, a gyümölcssavaknak, a festő- és aromatikus anyagoknak, az éterikus olaj oknak, a különböző vitaminoknak (különösen a C-vitaminnak) és az ásványi sóknak (főleg a káliumnak) köszönhető. Ajánlják emésztőszervi, epe - és májbetegségekre, vese-, szív - és érrendszeri bajokra, elhízás ellen, vérszegénységre, migrénre. Kimerültség esetén például megszünteti a fáradtságérzetet, és segíti a szervezet feIfrissülését. A ribiszkelében lévő ásványi sók, különösen a foszfor, helyreállítják az izmok energia­tartalékát, és megszüntetik a fáradtságérzetet. E tulajdonságát hasznosítják a sportolók. A versenyek előtt, a hosszú ideig tartó versenyszámoknál a sportolókat erősítik a ribiszkelében található, gyorsan felszívódó cukrok.

Ma már bizonyos, hogy a fekete ribiszke javítja a látást. Az A-vitamin részt vesz a retinabíbor regenerációjában. Kedvező hatását a farkasvakságra már régóta ismerik. A pilótáknak is javasolják, és vannak országok, ahol a vadászrepülők éjjeli látásuk javítására felszállás előtt feketeribiszke-szörpöt fogyasztanak. De sikerrel használható torokfájás, hosszú ideig tartó krónikus fertőzések utókezelésére is.

 

Vitamin terápia

 

A hagyományos felfogás szerint a vitaminokból is csak annyi kell, amennyi a szervezetnek elegendő. Főleg kanadai, egyesült államokbeli és a volt szovjetunióbeli orvosok azonban kidolgozták a vitaminterápia koncepcióját, amelynek lényege, hogy a szervezetbe juttatott hatalmas adagú vitamin szinte csodára képes. A szervezetnek például naponta csak 100-200 mg C-vitamin szükséges az egészséges működéshez, de hapéldául3000 mg-ot veszünk magunkhoz, akkora C-vitamin telíti a vért, a szöveteket, s ezáltal szervezetünk semlegesíti a különböző mérgeket, megöli a kórokozó baktériumokat, és elősegíti a gyógyulási folyamatokat.,

De más vitamin oknál is hasonló az eset. Éppen ezért táplálék kiegészítőnek javasolják naponta egy csipetnyi élesztő (B-vitamin komplex és fehérje), nyers búzacsíra (E-vitamin), csipkebogyó (C-vitamin) vagy szójalecitin (inozitol, kolin, lecitin) elfogyasztását. 

Bokor Katalin