Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Gyermekvárás, gyermekáldás- a természetgyógyász szemével

Bokor Katalin természetgyógyász, a brazil terápia szakavatott estére rendhagyó könyvvel lepte meg közönségét. Az áldott állapotról, az anyaszerepró1, a gyermek táplálásáról, a beteg gyermek ápolásáról írt sok-sok rendhagyó természetes étel receptjének megadása mellett. Vasi könyvpremiere, előadása után így folytattuk a beszélgetést.

Nagy Ildikó

- Honnan az ötlet, hogy foglalkozzon ezzel a témával is?

- Nagyon sok beteg gyermeket hoztak hozzám az utóbbi időben. Ezért módomban volt olyan tapasztalatokat szerezni, amelyek vagy megdöbbentettek, vagy örömmel töltöttek el. S a szülők gyakran kérték tőlem, írjam le szemléleteimet, tanácsaimat, mert nagy szükség van rájuk...

- Kezdjük a szemléletekkel. Ön a terhesség helyett, áldott állapotról beszél. Nem hangzik ez kissé furcsán egy mai fiatal számára?

- De igen. Átment a köztudatba ugyanis, hogy a gyermek csak gonddal, bajjal jár, tehát teher. Ezért gyakran nem is készülnek fel sem érzelmileg, sem lelkileg, sem fizikailag a gyermek fogadására. Mi több: legtöbbször az apák nem érzik át a születésig, hogy nekik is közük van a leendő kis emberhez. Ám, akit szeretettel várnak, akarnak, az nem lehet teher. Csakis áldás. Tehát a szülők felelőssége az, hogy a gyermek egészségesen szülessen, s a család is boldog legyen vele. Főleg az első gyermek esetében, mert az első gyermekét minden anya magának szüli”. Legyen, aki továbbviszi vérét, genetikai örökségét. Mert amilyen a vérünk, olyan az egészségünk. A vérünk pedig abból képződik, amit eszünk. Úgy érzem, ezen a megállapításon el kell gondolkodni minden leendő szülőnek. Döntő lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a családi költségvetésben elő helyen álljon az egészséges táplálékok megvásárlása. Ez az első lépés, hogy a gyermek születése után már ne az aggodalmak nyomasztó terhe alatt keressük fel orvosunkat, vagy járjunk egyik kórházból a másikba az újszülöttel. Az egészségtelenül élő emberek gyermekei más hajlamokkal, szervezettel, életerővel születnek, mint a természetesen élőké.

- Milyen személyes tapasztalatai vannak?

Van sok jó tapasztalatom, de rossz még több. Eszembe jut például, hogy egy kétéves, járóképtelen gyermekét karján tartó anya milyen döbbenetesen viselkedett a rendelőmben. Mikor a gyermek egészséges táplálását javasoltam a vizsgálat után, azt válaszolta, hogy „mit képzelek, ő nem szeret a konyhában dolgozni”. Ezek szerint áldott állapota idején sem törődött táplálkozásával, s most mozgásképtelen gyermeke érdekében sem óhajtott lépni, hogy az egészséges vérképződést elősegítse. De szerencsére sok ellenpéldával is találkoztam már…

-A másik nagy témaköre- amiről napjainkban eléggé ritkán esik szó- az apa szerepe.

A férj részvétele és szeretete nélkülözhetetlen a gyermekvárás és gyermeknevelés folyamatában. A betegségek, rosszullétek ugyanis az asszonyt érik. Ha ezenkívül még agyondolgozza magát, lelkileg szomorúvá, testileg fáradttál válik. Ha a férj ilyenkor nem segít, a hatalmas ellenség romboló munkáját támogatja. Ám a legtöbb férj, mintha csak vak lenne önmaga és felesége jóléte iránt. Nem döbben rá, mit is tesz! Az asszony pedig gépiesen végzi feladatát. A vidámság és bizakodás hiánya érezhető a család egész légkörén. Éppen ezért a férj viselje szívén a családját. Segítse a feleségét, ha beteg vagy éppen beteges. Ugyanis sok betegséget ki tud rekeszteni a szerető, vidám és bátorító szó. Hathatósabb gyógyszer, mint a legtöbb orvosság. Ezenkívül buzdítani kell a feleséget, hogy felfelé nézzen és higgyen Istenben, s igényeljék együtt ígéreteit. A ridegség, panasz és a harag kirekeszti Jézust a házból!

" ... Sokan vannak világunkban, akik ráéheztek a szeretetre és együttérzésre, amivel szolgálnunk is kellene őket? Sok férfi szereti feleségét, de túl önző ahhoz, hogy kimutassa szeretetét. Hamis méltóság és büszkeség rabjai, így nem mutatják ki szeretetüket szavakkal és tettekkel Sok az olyan férfi, aki soha meg nem tudja, mennyire kiéhezett feleségének szíve a gyöngéd megbecsülés és szeretet szavaira. Eltemetik maguk mellől szeretteiket és panaszkodnak Isten gondviselésére, amiért megfosztotta őket élettársuktól, pedig ha belepillantanának élettársuk belső életébe, akkor felfedeznék, hogy az ő viselkedésük döntötte sírba azokat időnap előtt..." - írja E. G. White.

 

- A lelki tanácsok mellett életmódbeli tanácsokkal, diétás ismeretekkel, fürdőkúrás tanácsokkal is szolgál a kismamáknak, és természetes gyógymódokat ismertet azokra az esetekre, ha beteg a gyermek...

- Ezek mind összefüggnek egymással. Az anya táplálkozása a gyermek ellenálló képességével, az ellenálló képesség és a környezet a további betegségekkel, a betegségek kezelési módja a későbbi életével; s így tovább. Hangsúlyozom az életmód című fejezetben a kellő pihenést, a levegő fontosságát, a mozgást, a vizet, mint gyógymódot, az időbeosztást és a rendszeretetet a belső békével együtt. Fontos az anyatejet pótló növényi tejek ismertetése. Ezeket már szinte nem is ismerik manapság (mandulatej, diótej, szójatej és így tovább). Annál inkább a leggyakoribb betegségeket (láz, megfázás, köhögés. torokgyulladás, érzékeny bőr egyebek közt). Ezekre mind mind megfelelő étrendet és "receptet" állítottam össze. Könyvemet olcsón előállítható, ám a szervezet számára igen hasznos receptgyűjtemény zárja.

- Versekkel, kottákkal illusztrált énekekkel is szolgál. Miért?

- A témához tartoznak, tanulságosak! Ott van például Balogh Miklós Mai gyermek hálája című verse. Arról szól, hogy megkap a gyerek minden tárgyat, anyagi dolgot, de "megkapja" azt is: hogy "nem érünk rá veled játszani"! Pedig a virág is szebb, ha szeretettel locsolják, az étel jobb ízű, ha szeretettel van elkészítve, s mennyivel boldogabb az a gyermek, akit szeretettel várnak, nevelnek, s akit mindig szerető légkör vesz körül!

 Nagy Ildikó