Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Őszi készülődés a tavaszi fáradság ellen (1. rész)

ŐSZI KÉSZÜLŐDÉS A TAVASZI FÁRADTSÁG ELLEN

Tudnom kell, hogy egészségemre önmagamnak kell vigyáznom!

Az elmúlt télen több városba hívtak előadást tartani. Fő kérdés: hogyan védekezzünk a tavaszi fáradtság ellen?

Rövid válasz: az elmúlt év gyümölcs-zöldség érő időszakában van az előkészület ideje, mikor elkészítjük- házilag- a finom téli étkeinket. Kompótokat, rostos leveket, lecsókat, mustokat, nyers vegetát, lekvárokat, aszalványokat, savanyúságot-, mindezt cukor, ecet, só- és főleg tartósítószer – ízesítők, adalékok, festékek nélkül. Mert e vegyi anyagok mind csökkentik ellenálló képességünket, gyengítik immunrendszerünket. Ha gyermekünknek minden reggel aszat szilvát, almát adunk, vagy lekváros kenyeret, biztosan nem kell félnünk, hogy tavasszal vashiányos, vérszegény lesz. S a hemoglobin-szintünk megfelelő vérünkben, már egy nagy lépést tettünk azért, hogy ellenálló képességünk jó legyen.

Állandóan hallgatom betegeimtől a ma divatosnak mondható diagnózist: Candida. Kétségbeesve mondják: nekem is Candidám van! Miért? Recept nélkül (Egészségvédelmi havilap 2002. március) ezt írja: „Az bizonyos, hogy jelenléte segít normális bélflóra fenntartásában. Egyesek szerint a támadó baktériumok ellen is segít a szervezetnek védekezni. Ha azonban valamilyen oknál fogva védekezőképességünk meggyengül, a gomba- nem kötelező módon, de támadásba lendülhet.”

2002. augusztusi Patika Tükör ugyancsak hasonlóan ír a Candidával kapcsolatban: „Panaszt csak abban az esetben okoz, hogy valamilyen oknál fogva, pl. hosszan tartó betegség, antibiotikum-szedés, cukorbetegség kapcsán elszaporodik. (Tehát a kórokozó elszaporodásában a gazdaszervezet csökkent védekezésének is alapvető szerepe van.)”

Mindkét cikk világosan megírja: ha csökkent az ellenálló képességünk ereje, a betegség csak akkor következhet be. De ha jól átgondoljuk, ez nemcsak a Candidára vonatkozik, hanem minden betegségre.

S hogy milyen az ellenálló képességem, erős-e, vagy gyenge, az elsősorban rajtam múlik. Rajta, hogy értelmileg- lelkileg- és fizikailag ilyen állapotban vagyok.

„Amilyen a vérünk, olyan az egészségünk”- tanultam valamikor. Vérünk pedig az elfogyasztott táplálékból képződik- vitathatatlanul… vajon- ha ezt megérti egy Édesanya, - nem a legfontosabb feladata az, hogy családjának asztalára mindig egészséges étkeket tálaljon!

Az egészséges táplálkozás alapelvei, melyeket mindig figyelembe kell venni három dolog: a minőség, testre szabás törvénye.

Minőségi törvény: biztosítsa a szervezet számára szükséges tápanyagot- szénhidrátokat, zsírokat, fehérjéket, vitaminokat, ásványi sókat, vizet és növényi rostot.

Gondoljuk át, táplálékaink miket naponta fogyasztunk, a fenti anyagokat megfelelő arányban tartalmazzák, vagy van, amiből sokkal többet fogyasztunk a kelleténél, van, amiből pedig nagyon hiányosan. Régen az orvostudomány sokkal magasabb százalékban állapította meg a felnőtt ember napi fehérje szükségletét, mint ma. S mégis, ha pontosan szemügyre vesszük a mai táplálkozási szokásokat: reggel, délelőtt, délben, este is mindig bő fehérje tartalmú ételeket fogyaszt az átlag magyar ember. Dr. Sang Lee mondja: A többletfehérje szervezetünkből való eltávozásakor mindig magukkal viszik az ásványi anyagokat is: kalcium, kálium, foszfor, magnéziumot, stb. S ennek csak az lehet a következménye, hogy csökken az ellenálló képességünk… s jönnek a betegségek.

Mennyiségi törvény: elősegíti az egyed növekedését, reprodukcióját, munkáját, szellemi tevékenységét testsúlyának megtartását…

Testre szabás törvénye: az ételek kiválasztása, elkészítése és mennyisége feleljen meg a testsúlynak, az életkornak, a fizikai állapotnak és a munka vagy tevékenység típusának.

Fizikai szervezetünk egészsége érdekében ezt mindannyiunknak figyelembe kellene venni.

Hogy télen is biztosítani tudjam az egészséges tápanyagokat, ezért már májustól készülök rá. Meg lehet nézni az éléskamrámat, a földieper lekvártól, most már a paradicsomlé, vagy padlizsános lecsó, a vegeta, a rostos szőlőlé is sorakoznak a polcaimon.

Most a szőlőérés ideje:

Rostos szőlőlé:

Elkészítés: a megszedett szőlőfürtöket leszemezem, majd rúdturmix géppel kiturmixolom. Nagyobb lyukú szűrőn átszűröm. Forralom, s ahogy a hab sűrűsödik a tetején, kanállal mind leszedem. Forrón üvegbe öntöm, majd tetejére megnedvesített celofánt teszek, nátrium-benzoáttal megszórom, s másik celofánnal befedem. Gumival leszorítom, de ha csavaros üvegem van, még a csavart is rá csavarom. Száraz dunsztba teszem, ahol kihűlésig hagyom, majd polcra a helyére teszem.

Bokor Katalin

Természetgyógyász