Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Amilyen a vérünk, olyan az egészségünk

„Amilyen a vérünk, olyan az egészségünk”- vallja António Thome brazil vezető természetgyógyásszal együtt a közelmúltban Hévízen vendégeskedő Bokor Katalin fitoterapeuta, aki egyike a honi természetgyógyászat vezető szaktekintélyeinek. A keresztény szellemiségű életmód tanácsadó is úgy látja: „a betegség egy belső szenny”! S mennél több lelki bánat van bennünk, a belső szenny annál jobban lerakódnak.

Elsősorban vérünk egészséges voltától, tisztaságától függ, hogy milyen gyakran betegszünk meg. Az ember egészségtelen táplálkozásmódjával nemcsak „táptalajjá” alakítja szervezetét a legkülönbözőbb kórokozók, csírák, baktériumok, vírusok okozta betegségek számára a meghűléstől egészen a legsúlyosabb betegségekig, hanem örökölt fogékonyságát betegséggé növeli ahelyett, hogy annak lehetséges elnyomására törekedne.

A krónikus székrekedéssel járó rendkívül veszélyes anyagcserezavar mára például mindennapossá vált. Az elhízással utat nyitunk a komoly betegségek felé, egészen az AIDS-ig, vagy a rákig. Persze idegi, lelki állapotunk is befolyásolja vérünk egészséges tiszta állapotát. A vér fő funkciója a gázok, tápanyagok, salakanyagok, szabályozó anyagok (hormonok), ellenanyagok és az immunológiai védekezésben részvevő sejtek szállítása. A szervezet valamennyi szövetét vérerek hálózzák be. A különböző szervrendszerek vérellátásának bősége a szerv működéstől és anyagcseréjétől függ, a vérellátás minősége pedig a vérkeringés, a szív és az erek állapotától.

A rákos betegek nagy százaléka vérszegény. Vajon nem döntő befolyású itt is az egészségtelen táplálkozás? Fogyasztunk teljes értékű gabonákat naponta? Eszünk elegendő nyers gyümölcsöt, zöldséget(spárga, retek, cékla, sárgarépa, káposzta, vöröshagyma, alma, barack, szilva, szőlő, mazsola, bab, olajos magvak)? Naponta legyen terítéken: csalánsaláta, lencsefőzelék, mákos guba, csíráztatott búza, lucernacsíra. „Végy 12 vasszöget s tedd bele egy almába úgy, hogy teljesen átérjen rajta, s egy napi várakozás után fogyaszd el az almát”- szól a jó tanács, hiszen mellékhatások nélkül csodát tesz. A vérszegénységre ajánlott gyógynövények: az encián virága és gyökere, verbéna, zsurló, pásztortáska, búzavirág, vérontó pimpó virága és gyökere, fehér csalán. A lényerőgéppel ledarált frissen szedett csalán levele és szára is kitűnő.

Természetesen fontos egészségünk megóvásához a belső béke megtalálása, az Istenben való hit, a napi lelki elmélkedés, a jó levegőn való séta, a különböző fürdők, pakolások. A tiszta oxigén beszívásához pedig elég az erdőben sétálni, és ezért még csak fizetni sem kell.

Feketéné Bokor Katalin