Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Készülünk-e kellőképpen a tavaszra?

KÉSZÜLÜNK KELLŐ KÉPEN A TAVASZRA?

 

A hosszú borongós- napfény nélküli január után – mindannyian szeretnénk- hogy beteljesedne most a régi mondás: „február, itt a nyár”!

Örülni szeretnénk gyermekeinkkel együtt, hogy vidáman, szabadon, egészségesen tudjunk majd több időt eltölteni a szabadban. S most felvetődik a kérdés: Meg tettünk-e minden tőlünk telhetőt azért e szürke napokon, hogy ez így legyen, s ne jöjjön ránk a tavaszi fáradtság? A lehető legegészségesebb táplálékkal tápláltuk-e gyermekeinket, s mi magunkat is? Melyek lehettek volna ezek?

 

Mivel, hogy csak „élőből van élő” - az első  kérdés az, hogy nyers, egészséges gyümölcsök - zöldségek naponta voltak táplálékaink, mondjam a mai gyakran elhangzott tanács szerint: magyar termékekkel?

 

 

 

 

 

 Alma, körte, dió megterem nálunk, a szőlőt pedig a régiek megaszalva a kamrában tároltál télire

 

 

 

 

 

 

 

Régi mondás az is, hogy naponta egy alma, távol tartja az orvost a házunktól, mivel több vitamin és ásványi anyagot tartalmaz, s egy kis zabpehely kására rá reszelve, kevés mézzel ízesítve finom vacsora a család minden tagjának. De különböző natúr pelyhekből finom tortát is készíthetünk gyermekeinknek, ha: a pelyheket reszelt, vagy össze zúzott gyümölccsel, dió-mandula darabokkal, ízlés szerinti mézzel – ha szükséges még kevés mézzel – jól összedolgozunk, kerek torta formájára egy tálcára téve, kókuszreszelékkel jól beszórjuk, majd piros almaszeletekkel, (vagy saját cseresznye- meggy befőttünkkel) kidíszítve - pár órára félretesszük, mi alatt megpuhul, s gyermekeink örömmel fogják megenni az iskolába indulás előtt. Egy tapasztalatomat szeretném itt leírni: Sovány, sápadt gyermekét hozta hozzám egy anyuka, s a táplálkozási tanácsoknál elmondtam a fenti müzli-tortát, hogy ilyen erősítő dolgokat is kellene adjon gyermekének. Ő rögtön feleli: az ő gyermeke nem szeret ilyesmit enni.

Felálltam az íróasztaltól, s a hűtőből hoztam a gyermeknek egy szelet „tortát”, s úgy ette, hogy még a morzsáját is ki nyalta a tányérról. Nem tudom leírni az anyuka döbbenetét. Gusztusos volt, finom volt, édes volt, tápláló volt. Emlékszem rá, tizenéves koromban a bátyám megvette ritkán az akkori sportújságot, s benne olvastuk, hogy a francia sportolóknak naponta kell zabpelyhet enniük, mellyel erősítik magukat. Vajon nem kellene-e a mi gyermekeinket is ilyen egyszerű, de tápláló ételekkel táplálnunk? 

Orvosi leírás szerint is a fokhagyma az első immunerősítő táplálék, a vöröshagyma nagyon jó baktériumölő, nem beszélve a saját készítésű savanyú káposztáról, amely biztosítja részünkre a C-vitamin szükségletünket. A bőrünk téli táplálásához kitűnő krémpótló lesz az ebédhez feltálalt nyers sárgarépa és cékla. Soha nem veszem a nem tudom  honnan behozott drága paradicsomot, paprikát, - de mivel tudom, hogy nyers étel nélkül nem szabad asztalt teríteni, ezért nem fogy ki nálunk azecet nélkül eltett savanyúság, vagy a reszelt sárgarépa-cékla-torma saláta sem.

 

Mivel vidéken lakunk, könnyebben meg tudjuk vásárolni a kenyérnek való gabona magvakat is, hogy saját sütésű teljes őrlésű liszttel dúsított finom kenyeret adjunk családunknak, amelyben az idegrendszerünknek fontos vitamin, a B-vitamin is meg van. Egyáltalán nem nagy dolog, s nem sok idő a  finom kenyér elkészítése. Az Életreceptek Ételreceptek c. könyvemben hétféle kenyérsütési technikát el lehet sajátítani.

 

 

 

 Finom házi kenyérféleségek- bármelyik háziasszony el tudja készíteni és megsül a gázsütőben.

 

 

 

 

 

Mindig teszek bele napraforgó- len- és szezám magokat is, ami még finomabbá, s egészségesebbé teszi kenyérkémet.

 

A Legkedvesebb kenyérkém receptje

KRUMPLISKENYÉR 

Hozzávalók:          50 dkg. fehér liszt

                   50 dkg. teljes őrlésű búzaliszt

                   40 dkg. krumpli

                   1 deciliter olaj

                   10 dkg. zabpehely

                   1 ek. köménymag

                   1 ek. lenmag

                   kevés napraforgómag

                   5 dkg. élesztő

                    ízlés szerint só

                   kb. 0,3 literlangyos víz.

Kevés, kb. fél liter vízzel, kevés langyos mézes vízbe bedolgozom az élesztőt, pihenni hagyom. Közben héjában megfőtt a burgonya, amit ha puhára főtt, meghámozva összetöröm. Ezután majd a fenti összes anyagokhoz hozzáadva, jól megdagasztom(a fele olaj kivételével),s pihenni hagyom, míg jól „fel kell”.

Most az olaj másik felével még egyszer megdagasztom – most csak pár percig, s újból pihentetem. Ha újból „felkelt”, sütőedényembe teszem, begyújtom sütőmet, s ha felmelegedett sütni teszem. Sütőtől függően 50-60 perc sütést igényel.

 

Szeretném itt még leírni, hogy nálunk az ebédlő ablakában sorakoznak a 0,7 l. befőttes üvegekben  csírázó magvak, búza, zab, napraforgó, szója, heremag. Legjobban a búza és a heremag csírát szeretem, melyek igen sok vitamint - ásványi anyagokat tartalmaznak.

 

De az előszobában régi nagyobb tepsibe most is nő a búza, lassan már eléri a 20 cm-et, amit majd levágunk és lényerő géppel kicsavarunk, s mint fantasztikus immunerősítőt – megiszunk. 

 

 

 

Növényi nyers csírákkal nagymértékben tudjuk erősíteni immunrendszerünket.

Olajos magvak fogyasztása által sok vitamint és ásványi anyagot, - pl. a dióval, a lenmaggal, kalcium, foszfor, de még Omega-3 zsírsav is jut szervezetünkbe.

Naponta 2,5-3 l folyadék fogyasztása, a jó vérkeringés elősegítésére, s szervezetünk teljes tisztítási munkájának végzéséért.

Figyelni arra, hogy ahányszor étkezünk, annyiszor legyen székletünk is, ezért kellő mennyiségű rostanyagot is juttassunk szervezetünkbe.

 

Nap, mint nap sápadt gyermekekkel, felnőttekkel találkozom, ezért mutatom a szeges almát, amit nemcsak Édesanyámtól tudok, de a 1992-ben Sao Paulóban megvásárolt -Gyermekáldással foglalkozó orvosi könyvben is le van írva, tanácsként  az áldott állapotú anyukáknak: 12 szeget tegyél egy almába, s hagy benne egy 24 órát, s másnap reggel edd meg. Akik már nagyon vérszegények 2-3 ilyen almát is elfogyaszthatnak. Nagyon tanácsolom, hogy még februárban is kezdjék el adni gyermekeiknek.

  

 

 

 

 

Az a bizonyos szeges alma 

 

 

 

 

 

 


 Vacsorára saját készítésű lekváros- vagy mézes barna kenyeret, dió- vagy mogyorótejet, vagy karob porral készített tejeskávét, egy-két almát fogyasztunk.

 

Fontos, hogy kellő mennyiségű folyadékot is megittuk, táplálékaink elegendő rostanyagot tartalmaztak, így az anyagcserénk is biztosítva volt.

 

A saját készítésű rostos gyümölcs- vagy zöldség levekkel, tiszta vízzel kínáljuk családtagjainkat, s nem utolsó sorban gyógyteákkal.

Immunerősítő gyógyteák:

 

S nem utolsó sorban beszéljünk gyermekeink lelki állapotáról is. Szakítunk-e időt az egymással, és gyermekeinkkel való beszélgetésre? Foglalkozunk-e  kicsi - belső problémáikkal, - vagy megbeszéljük-e egymással is a nézeteltéréseinket? Ne feledjük el, hogy nemcsak a  fizikai bentrekedt méreganyag – a székrekedés - okozhat betegséget, hanem a lelki problémák, gondok magunkba fojtása is, előbb- utóbb komoly fizikai betegségnek lehet a melegágya. Fontos, hogy törődjünk egymással, gyermekeinkkel, nem csak olyan mértékben, hogy ha hideg van, kellően legyen felöltözve, hanem lelkileg is.

 

A kis képpel pedig azt szeretném illusztrálni, hogy  legalább 6 éves koráig gyermekünk ágya az Édesanya ágya mellett legyen, hogy Ő mindig biztonságban érezhesse magát.

 

 

 

Az egymás iránti szeretet nem szavakban, hanem tettekben kell megnyilvánuljon. Ez pedig önfeláldozást, lemondást igényel tőlünk a másik családtagunk – vagy bárki felé is.

 

Ha a hosszú téli estéket úgy töltöttük együtt, hogy az mindannyiunknak lelki felüdülést is adott, s egészségesen táplálkoztunk, értelmileg, lelkileg, fizikailag egyaránt, akkor nem kell féljünk a tavaszi fáradtságtól, s még az influenza járványtól sem. Nem véletlenül van írva János apostol által: „Szeretett barátom, kívánom, hogy mindenben jól legyen dolgod, és légy egészséges, a mint jó dolga van a lelkednek.” János III. levele 2. vers.

 

Ehhez kívántam sok szeretettel segítséget nyújtani, s kérem fogadják el a leírt tanácsokat saját magukért.

 

Sok szeretettel: Feketéné Bokor Katalin